Moritzburg

Mezinárodní spolupráce s partnerskou školou v Moritzburgu začala v devadesátých letech. Hlavním důvodem společných setkání bylo vzájemné poznávání života lidí za hranicemi, jejich kultury a získat malou slovní zásobu v každém z jazyků, která by vedla k vzájemnému porozumění V posledních letech se filosofie vzájemných setkání rozšířila o komunikaci v anglickém jazyce, protože obě školy zahajují ve stejném věku u žáků s výukou tohoto předmětu. V loňském roce 2009 jsme absolvovali návštěvu V Moritzburgu v termínu od 5. do 9. června, které se zúčastnilo 13 dětí ze 4. a 5. třídy s pedagogickým dozorem ve složení p. řed. Finke, pí uč. Nováková a pí uč. Záleská. Kromě tradiční návštěvy zámku pro nás připravila pí řed. Conrádová zajímavý program. Vyráběli jsme svíčky, společně jsme soutěžili, zhlédli jsme ukázky žonglování žáků, kteří se připravují v nedaleké škole, zúčastnili jsme se projektové výuky, zažili jsme setkání s panem starostou Moritzburgu, děti strávili jedno odpoledne v německých rodinách a na závěr na nás čekalo večerní grilování. Naše škola si naopak pozvala v letošním roce naše přátele na Malou Skálu. 10 - 12. června přijela výprava 12 dětí a tří dospělých v čele s paní ředitelkou Conradovou a p. Conradem. Zúčastnili se vernisáže otevření výstavy žákovských prací, a zkusili si netradiční techniky ve výtvarné výchově, prošli se Kalichem, prohlédli se kapli Sv. Vavřince a parkán na Panteonu a samozřejmě nechybělo i vzájemné soutěžení Co se týče dalšího plánu v příštím roce? Máme již pozvání na návštěvu Moritzburgu 29. 5 až 2. 6. 2011.

Swierzawa

V loňském roce jsme byli přizváni ke spolupráci s polskou Swierzawou. Náplní bylo fotbalové vzdělávání mládeže s názvem česká Lvíčata polské Orliki. 7. 3. 2009 jsme se zúčastnili prvního společného zápolení, kdy se s polskou stranou sehrálo utkání v kategorii mladších a starších žáků. Tento model se pak odehrál dvakrát u nás na Malé Skále a jednou v Polsku. Na závěr v měsíci srpnu sehráli naši žáci turnaj za účasti dalších dvou polských měst. 2. června letošního roku jsme opět odjeli do Polska, abychom domluvili další spolupráci tentokrát mezi školami. Proto jsme polskou stranu pozvali na náš maškarní rej, který se uskuteční 18. února příštího roku.